BİR YIL DAHA VOLEYBOLDA BAŞARILARLA GEÇTİ

Enver BAĞLARBAŞI
01 Şubat 2020
257

BİR YIL DAHA VOLEYBOLDA BAŞARILARLA GEÇTİ

Merhaba Voleybol Dostları.

2019 yılını geride bıraktık.. Bir yıl daha tecrübelerimiz artarken voleybolda başarı halkaları arttıkça arttı. Kulüpler, milli takımlar bazında  yine pek çok başarılarımız oldu 2019 yılında da..

Ne mutlu bize ki bu güzellikleri Manşet Voleybolun Sesi dergisi aracılığıyla sizlerle paylaşıp gelecek nesillere aktarıyoruz.. İşte 2019’da olalar ve başarılarımız.

Sultanlar Avrupa İkincisi

2019 yılında voleybolda yine başarıl bir sezon geçirdik. Ancak kulüpler düzeyinde İtalyanların atağını gördük. İlk kez Finalde takımımız yoktu. İlk kez Avrupa Şampiyonlar Ligi maçları dörtlü final şeklinde değil hem erkek hem de kadınlar bir şehirde , Almanya’nın Berlin şehrinde yapıldı ve Finalde hem erkek hem de kadınlarda İtalyan takımları şampiyon oldu.

A Erkek milli takımı Altın Ligde Birinci oldu. Ancak Dünya Ligi’ne katılamadı.

U16 Genç Kızlarda Balkan ve Avrupa Şampiyonu oldu kızlarımız.

CEV Cup’ta kadınlarda Yamamay Busto Arszio

CEV cup erkeklerde Galatasaray final oynadı İtalyan Trentino İTAS 3-0 ve 3-2 galip gelerek şampiyon oldu.

Challenge Cup’ta Rus Belegorie Belgorod takımı şampiyon oldu.

Challenge Cup finalde Aydın BBSK İtalyan Saugella Monza ya her iki maçta 3-0 yenilerek ikinci oldu. İtalyan takımı ise şampiyon.

“Voleybolun Unutulmazları”nda Gülnur Görgün voleybol ailesini bir araya getirdi.

Vakıfbank 11.kez Türkiye Şampiyonu oldu.

Gözde Kırdar 19 yıllık aktif voleybol yaşamına veda etti.

Erkeklerde Fenerbahçe kupa voley’den sonra ligde de Şampiyon oldu.

THY Sultanlar Ligi’ndeki  İlk yılında Avrupa Kupalarına katıldı. Önce Balkan Kupası şampiyonu oldu. Ardından üst üste tur atladı. Tokat Plevne Belediye de Balkan Kupasını kazandı. Challenge Cup’ta Bir tur geçti ardından elendi.

PTT ve Yeşilyurt takımları kadınlarda Bursa BBSK ve Beşiktaş takımları ise Erkeklerde en üst lige çıktı. Beşiktaş Fikret Orman Yönetiminin aldığı kararla Efeler Ligi’nden çekildi. Yerine Yozgat Sorgun Belediye katıldı.

Kadınlarda Beylikdüzü Voleybol İhtisas maddi yönden zor durumda kaldı. Avrupa’da tur atlarken Sultanlar Ligi’nde galibiyet almadan son sırada ilk devreyi bitirdi.

Vakıfbank kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde 7. Kez Yarı finalde oynadı. Fenerbahçe OPET takımı da yarı final oynadı ancak finale çıkamadı. Berlin’deki finalde iki İtalyan takımı karşılaştı. İgor Gorgonzola Novara , İmoco Volley Conegliano’yu 3-1 yenerek şampiyon oldu.

Axa Sigorta Kupa Voley’de Eczacıbaşı VitrA kadınlarda, Fenerbahçe ise erkeklerde 2019 yılı şampiyonu oldu.

Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nın Ankara’da oynanan finalinde şampiyonluğun eşiğinden döndük ve 16 yıl sonra yine Başkent’te bu kez 12 bin seyirci önünde Sırbistan’a 3-2 yenilerek ikinci olduk. İtalya üçüncü oldu.

Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda ise Sırbistan, Slovenya’yı 3-1 yenerek şampiyon oldu. Fransa’yı 3-1 Yenen Polonya bronz aldı. Final maçını Erdal Akıncı yönetti.

U16 Kızlarda Finalde İtalya’yı 3-0 yenerek Avrupa Şampiyonu, olduk. Başkan Şampiyonası’nda da U16 Kız takımı Sırbistan’ı Sırbistan’da 3-2 yenerek Balkan Şampiyonu oldular. Meksika’da yapılan Dünya Şampiyonası U20  Genç Kızlarda 4. Olduk.

U19 Kızlarda Balkan Şampiyonu olduk

U18 Erkeklerde Balkan şampiyonluğuna imza attık.

Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapılan EYOF Turnuvası’nda U18 takımı bronz madalya alarak kürsüye çıktı. U17 Erkek takımı Sofya’da Balkan üçüncüsü oldu.

U17Erkek Milli Takımı Avrupa 6’ncısı oldu.

U17 Genç Kızlar Balkan Şampiyonu oldu.

Eczacıbaşı ‘nın geleceğe smaç programı Türkiye’ye yayıldı. 6-18 yaş arası kızlar 19 kampüste 3500 sporcuya ulaşıldı. Alt yapı spor okulları kızlarda hızla yayılıyor. Vakıfbank ‘ın spor okulları da İstanbul Ataşehir’den sonra Ankara, İzmir ve Bursa ile yayıldı. THY’de spor okullarını değişik yerlerde hızla arttırdı.

Deniz Esinduy’un ismi TVF 50. Yıl Salonuna verilerek ölümsüzleştirildi.

Beykent Üniversitesi Erkek voleybol takımı Avrupa Şampiyonu oldu.

Kadıköy Plaj Voleybolu Tesislerinde Kadıköy Belediyesi desteği ve Ahmet Şimşir Organizasyonuyla yeniden Plaj Voleybolu Heyecanı Yaşandı.

Kadınlar Dünya Kupası’nda Çin Şampiyon oldu. Erkeklerde ise Brezilya birinci.

Spor Toto Şampiyonlar Kupası’nı kadınlarda Eczacıbaşı VitrA erkeklerde Galatasaray HDI Sigorta kazandı.

Axa Sigorta Kupa Voley ve Kadın Milli takımından sonra Efeler Ligi’ne de sponsor oldu..

Tüm Voleybol Antrenörler Derneği Federasyonu Resmen kuruldu. İlk Başkanı Bülent Meriç oldu.

Milli takımlarda başarılar alt yapılarda da vardı. Mısır’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda 9. Olduk.

Türk voleyboluna gazeteci olarak yıllarca hizmet veren Celal demir bilek ile yine hakem, Ajan Yardımcısı olarak voleybola ve İl temsilcisi olarak da Kürek DSporuna hizmet veren Cengiz Tunçbilek’in vefatı üzdü.

Sağlıcakla kalın yüzünüzden gülme eksik olmasın.

2020 Yılı yeni başarı ve mutluluklar getirsin.


Create AccountLog In Your Account