Koronavirüs Dünya Sporuna Büyük Darbe Vurdu

Enver BAĞLARBAŞI
17 Nisan 2020
6052

Koronavirüs Dünya Sporuna Büyük Darbe Vurdu

Merhaba Voleybol Dostları Nisan 167. Sayımızla karşınızdayız. Mutlu olmamız lazım ama değiliz.. Ekonomik sıkıntılarımızdan bahsederken şimdi de sağlık problemleri, Coronavirüs salgını (pandemi)  nedeniyle tüm spor organizasyonları ya iptal oldu yada ertelendi.. Daha büyük sorunla sorunlarla karşı karşıyayız..

Dünyanın en önemli spor organizasyonu olan Tokyo2020 Olimpiyatları 2012 yılına ertelendi.. Dünyayı kasıp kavuran bu salgın virüs nedeniyle ki İtalya’da üst seviyede salgın var. Çin’de ortaya çıkan ancak daha sonra dünyaya yayılan virüs İspanya, Fransa ve ABD’den sonra etkin olarak İngiltere ve ABD’yi de alarma geçirdi.. Hindistan, İran da virüs nedeniyle alarm durumunda.Ülkemizde önce ciddiye alınmadı. Maçlar önce seyircisiz oynandı. Ardından işim vehameti artınca tehir geldi.

15 Mart da İstanbul da seyircisiz oynanan Atlasglobal Yeşilyurt- Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Vakıfbank- Eczacıbaşı VitrA müsabakalarıyla 2 devreli Sultanlar Voleybol Ligimiz de sonuçlandı. Ardından da tüm branşlarla birlikte voleybolda da erteleme kararı alındı.

Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final etabında İtalyan rakiplerle eşleşen İki takımımız Fenerbahçe Opet ve Eczacıbaşı VitrA takımları, maçların ertelenmesi için resmi başvuruda bulundu.

Önce 18-19 Mart tarihlerinde Slovenya’nın Maribor şehrinde tarafsız sahada iki  takımımız da iki gün peş peşe İtalyan rakipleriyle karşılaşacak ve yarı finalistler belli olacaktı.

Sonun da virüsün yayılmasıyla birlikte CEV, tüm Avrupa Kupaları’nda ki müsabakalara ara verilmesine karar verdi.

Böylece sadece Eczacıbaşı VitrA ile Fenerbahçe OPET değil, CEV Kupası’nda mücadele eden Galatasaray Erkek Ekibinin Leo Shoes Milano (İtalya), Challenge Kupası’nda ki temsilcilerimizden THY’nin, Dresdner (Almanya) ile Spor Toto’nun Fransız Rennes Volley 35 ile Yarı Final de ki karşılaşmaları da ertelendi.

TOKYO 2020 ERTELENDİ

Daha sonraki gelişmeler Voleybol Milletler  Ligi ve tüm Avrupa Kupası maçlarının tehir edilmesiyle devam etti. Futbolda Avrupa Şampiyonası yanında Uluslararası Olimpiyat Komitesi de Tokyo2020 Olimpiyatlarının 2021 yılına tehir edilmesi olayın ciddiyetini ortaya koydu.

Türkiye Voleybol Federasyonu da ligdeki son hafta maçlarını seyircisiz oynatma kararı aldı. Nitekim Kadınlarda önemli maç Full seyirciye oynanırken son hafta boş tribünlere oynandı. Futbol maçları da Galatasaray- Beşiktaş maçı seyircisiz oynandı. Ancak ertesi hafta tüm maçlar tehir edildi. Tabii arkadan UEFA da Avrupa Kupa maçlarının durdurulduğunu açıkladı.

PROFESYONELLERİN VURDUMDUYMAZLIĞI

Manşet voleybolun Sesi dergisi olarak bu sayımızda İstanbul Büyükşehir Belediyesi yöneticisi Levent Özvarnalı ile işbirliği yaparak alt yapı haberini yaptık.

Benim de hep istediği olaydır. Geleceğin A takım oyuncularını bugünden desteklemek halkın huzuruna çıkartırken kendilerine moral vermektir.

Nedense bazı profesyonellerin umurunda değildir sporcuların haberlerinin çıkması. Şöyle haber yapalım, işbirliği yapalım diye düşündüklerini görememenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Bir sonraki sayımızda 15. Yaşını kutlayacağımız Manşet Voleybolun Sesi dergisinde bizler haber yapmakta bu profesyonellerden yeterince destek gördüğümüzü söyleyemiyoruz..

A takımlarla ilgili haberleri bazıları geçiyor, alt tarafı  onları ilgilendirmiyor..

Bazıları ise A takım haberlerini de umursamıyor..

Yöneticiler sporcuların haberi çıkması için çaba sarf ederken profesyoneller Türkiye’nin aylık yayınlanan tek dergisi Manşet Voleybolun Sesi dergisinin paketini açıp voleybolcuların çıkan haberlerinin yer aldığı dergiyi kendilerine vermek  zahmetine dahi katlanmıyorlar.

 Kenarda dergiler bekletiliyor. Biz dergiyi kenarda, depoda dursun diye yapmıyoruz. Çocuklar okusun, bilgilensinler diye yapıyoruz. Ama ne antrenör, nede  profesyoneller okuma zahmetine katlanmadıkları gibi voleybolun sporculara, evlere, daha geniş kitlelere ulaşması için çaba sarf etmiyorlar. Bu sorumsuzluk nereye kadar gidecek oldukça merak ediyorum..

En yakın zamanda spor salonlarında görüşmek dileğiyle

Coronavirüssüz güler dilerim.

Sağlıcakla kalın

Her şeye rağmen yüzünüzden gülme eksik olmasın

NOT: Yazarımızın Manşet Voleybolun sesi Dergisinin Nisan_Mayıs ayı 167-168. sayısındaki yazıdır. 


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Create AccountLog In Your Account