KAZANAN HAKLIDIR.. (Nilüfer Bld.- Beşiktaş)

Murat MESTAN (Bursa'nın Sesi)
05 Aralık 2017
19039

Sevgili voleybol severler, Bursa’da oynanan maçta Nilüfer Belediye, Beşiktaş’ı 3-0 net skorla yendi. Geçen cumartesi İstanbul’da Beylikdüzü’ne yenilen Nilüfer, bu maç için ekstra çalışmalıydı. Ama maçın gidişinde buna hiç gerek kalmadı. Beşiktaş ikinci defa geldiği Bursa’da yine voleybolu unutmuştu. Büyükşehir maçında da voleybol oynayamamıştı ama o maçta Bursa BB çok iyi servis atarak takımın düzenini bozmuştu. Bu günkü maçta ise Nilüfer B çok iyi servis kullanmadı ama servisler  öyle yere gitti ki Beşiktaş oyun kuramadı. Burada göze batan pasör Seda’nın kötü oynadığı görüntüsü ama maç boyunca  pasör üç metre dışından oyun kurmak zorunda kalırsa  mutlaka pas tercihlerinde hata yapacaktır ve pas kalitesinde de. Ve oyunun kurulacağı yeri iyi takip eden Nilüfer’li ön oyuncular blok yerleri konusunda hata yapmadılar. Üstelik hücum gücü kendilerinden yüksek olan Beşiktaş takımına hücumda da üstünlük sağladılar. Kritik sayılarda pasör Duygu, tercihlerinde yanlış oyuncuyu seçse de telafi edecek sayıları vardı. Nilüfer de iki köşe oyuncusu, Birgül ve Buijs , servis karşılamada sorumluluk aldılar, diğer maçlarda iyice saklanan Buijs, bu maçta daha aktif karşılamaya katıldı. Ve ikisi de çok az hata yaptılar. Açık da olsa topları üç metre içine alabildiler. Zaten excellent gelen topları ortaya oynayarak iyi değerlendirdiler. Özellikle de Carol un turunda. Libero Funda , yine bu maç içinde görünmez kahramandı. Servis karşılamada , daha çok yer kapladı ve diğer iki manşetçiyi rahatlattı.

Defansta da , rakibin plaselerini , bloktan seken topları , hücum topu karşılamalarında çok iyi yer seçerek, topu oyunda tuttu.

Beşiktaş her takım gibi servis yönü olarak Buijs’i seçmişti ama istediğini alamadılar. Çünkü , maçın başında o kadar çok servis kaçırdılar ki, sonraki servisleri balon - yüksek servise döndü. Bu, Nilüfer in çok işine yaradı.

Bir takım servis krizine giriyorsa, maç her zaman riske girer. Bir tek Şeyma serviste istikrarlı ve zor servisler kullandı. O servise gelince Beşiktaş bir canlanma yaşıyor, iyi servislerle oyun kurmada zorlayınca blokta yüksek oyuncularla iyi bloklar yapıyorlar. Burada da Nilüfer’in ön turunda Buijs, ve arka ortadan Ceyda iyi hücumlar yaptı. Bence çok doğru bir seçim , Buijs’i bir numarada tutup Ceyda’yı altı numaraya almak. Kaç maçtır izliyorum , Nilüfer’e avanta top gelirse mutlaka dört numaradan kısa üstü-çift kısa – yapıyorlar. Bu maçta da üç defa boş – bloksuz- top vurdular. Kimse de uyanamadı.

Dikkati çeken bir olayda Beşiktaş takımının çok uzun oyuncularının bu kadar fazla file hatası yapmaları. Kolları içeri uzatırken fileye de basıyorlar. Kenar yönetimi her türlü motivasyon şeklini denemesine , oyuncu değişikliklerini yerinde kullanmasına rağmen takımı bir türlü oyuna sokamadı.

Nilüfer Belediye ise zor geçeceği tahmin edilen maçı istekli oyunuyla ve eline gelen fırsatı iyi değerlendirerek hem üç puanı hem de prestiji kurtardı.

Orta oyuncu Carol , aldığı ilk hücum topunda blok yedikten sonra, hatasız ve bloğa yakalanmadan çok hücum yaptı . takım keşke daha iyi manşet getirebilse de , daha çok kullanabilseler bu oyuncuyu. Özgenur  , oyunda kaldığı sürece blok kovaladı ve serviste takıma katkı sağladı. Yönetim ve teknik kadro eksiklikleri biliyor diye düşünüyorum, bu doğrultuda zaman geçirmeden çalışırlarsa ikinci yarı daha sıkı ve sıkıntı yaşamadan bir takım seyrettirirler bizlere..


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Create AccountLog In Your Account