2018’de de En başarılı Takım Sporu Voleybol Oldu

Enver BAĞLARBAŞI
04 Ocak 2019
528

2018’de de En başarılı Takım Sporu Voleybol Oldu

 

Merhaba Voleybol Dostları…

Bir yılı daha geride bıraktık.. Hepinizin yeni yılını kutlar sağlık ve mutluluk içinde geçireceğiniz bir 2019 yılı dilerim.

152. Ocak sayısı ile yeni yılda da karşınızda olmanın mutluluğunu yaşıyoruz Sporyum Ajans Ailesi olarak…

2018 yılına şöyle bir geriye baktığımız zaman yine takım sporlarında bir numaradayız… Mutluluğumuz çok büyük… Vakıfbank Avrupa Şampiyonluğundan sonra 3. Kez Dünya Kulüpler Şampiyonu oldu. Eczacıbaşı finali kaçırmanın üzüntüsünü yaşarken bronz madalya ile teselli buldu.  Vakıfbank Ligler yanında Avrupa ve Dünya Kulüpler Şampiyonluğunu alarak bir kez daha voleybolda ne kadar doğru yolda olduğunu gösterdi. Başkan Osmen Demren’i, , ekip arkadaşlarını,  tabii ki kendisine destek veren Vakıfbank’ın tüm yöneticilerini kutluyorum.. Ben erkeklerde İtalyanların olduğu gibi kadınlarda da Vakıfbank- Eczacıbaşı VitrA mücadelesi bekliyordum ama Brezilya’nın Minas tenis Clube takımına 3-2 yenilmeleri bronz madalya ile yetinmelerine neden oldu. Ne mutlu ki kürsüye 2 takımla çıktık. İstiklal marşımızı da tüm dünyaya dinlettik. Dünya şampiyonluğunun şifreli kanaldan yayınlanması ise eksiklikti. Voleybolun reklamı açısından milyonlarca voleybolsever adına kayıptı.

Geçtiğimiz yılla ilgili Yazarımız Alev Anakök çok güzel bir analiz yapmış. Ben burada biraz özet geçeceğim.

Liglerimizde Halkbank ve Vakıfbank şampiyonluk ipini önde göğüslediler. Şampiyonlar şampiyonu ise kadınlarda Eczacıbaşı VitrA, erkeklerde ise Halkbank kazandı.

Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde Vakıfbank ve Galatasaray’la katıldık. Vakıfbank Romanya’nın Bükreş şehrinde yapılan maçlarda şampiyonluk ipini göğüsleyip şampiyonlar şampiyonluğunu 4. Kez kanadı. Galatasaray ise ev sahibi Romanya takımına da yenilerek 4.lükle yetindi.

CEV Cup’ta Eczacıbaşı uzun yıllar sonra oynadığı bu kupada şampiyon olarak sevindi ve bizleri mutlu etti. Erkeklerde Ziraat bankası final oynadı ancak kupayı alamadı ikincilikle yetindi.

Challenge Cup’ta ise Bursa Büyükşehir Belediyesi 3. Kez şampiyonluğu yönetim hataları yüzünden kaçırdılar. İlk maçı deplasmanda kazandıkları Yunan Olympiacos takımına kendi sahasında yenilince altın set oynandı ardından kupayı kaybetti. Bayan takımının kapatılacağı haberleri yüzünden moralsiz çıktıkları rövanş maçında isteksizdiler… Nitekim bir süre sonra takım lağvedildi. Yerine Aydın Büyükşehir Belediye ülkemizi Avrupa’da da temsil etti ve Challenge Cup’ta başarılı maçlar çıkarıyor. Erkekler Challenge Cup’ta ise maliye Piyango 4.lükle yetindi.

Milli takımlarımıza gelince

Sultanlarımız eski adı Grand Prix yeni adı Voleybol Milletler Ligi ‘nde ABD ile final oynayarak büyük başarıya imza attılar. Eylül ayında Çin’de yapılan Dünya Şampiyonası’nda ise 10.olduk.

Erkeklerde Avrupa Altın Ligi’nde 3. Olduk.

İspanya’nın tarragona şehrinde yapılan 18. Akdeniz Oyunları’nda ikinci takımlarımızdan kadınlarda Fransa'yı 3-1 yenerek 3. olduk ve bronz madalya kazandık.  Erkekler ise, 7. sırayı elde ettik.                                                                                

Kızlarda; U 17 Avrupa Şampiyonası'nda 3., yine U 17 Balkan Şampiyonası'nda 2., U 16 Balkan Şampiyonu, U 19 Balkan ikincisi, Avrupa 4. sü olduk.                                                                                                                Erkek de ise; U 18 Balkan Şampiyonu, U 17 ikinci, U 20 3. lüğü elde ettik.

25. Dünya Liselerarası Voleybol Şampiyonası’nda ülkemizi erkeklerde temsil eden Okyanus Koleji birinci, kızlarda Doğa Koleji 3. oldular.                                

 Üniversiteler Avrupa Şampiyonası'nda erkeklerde Beykent Şampiyonluk ipini göğüsledi. Kadınlarda Aydın 3. sırada kaldı.

Bir güzel haber de Amerika kıtasından geldi.              

2018'in en önemli ödüllerinden birini de Eczacıbaşı VitrA kazandı.

Voleybolda dünyanın öncülerinden olması, binlerce genç kıza oynama imkanı sunması ve kadınların spordaki varlığını artırmaya yönelik çalışmaları nedeniyle bu kulübümüz, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) “Dünya Ödülü”ne layık görüldü.

Kadın ve spor alanında dünyanın en prestijlisi olan ve IOC tarafından 18 yıldır verilen ödülü ilk kez       Türkiye’den bir aday kazanırken, kulüp olarak dünyada bu ödülün ilk sahibi de Eczacıbaşı oldu.                                                                                                                                            


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Create AccountLog In Your Account