Avrupa ve Balkan Balkanlarda Fırtına Gibiyiz

Enver BAĞLARBAŞI
24 Ağustos 2019
212

Avrupa ve Balkan Balkanlarda Fırtına Gibiyiz

Merhaba Voleybol Dostları

Bir kez daha sizlerle beraber olmanın haklı onuru ve gururunu yaşıyoruz.

Manşet Voleybolun Sesi Ağustos ayı 159. Sayı yine dop dolu…

Bu sayıda kulüplerden ziyade son derece başarı maçlar çıkaran milli takımlara ve milli takımların başarıları ağırlıkta.

Nasıl mutlu olmayalım ki…

Bir kez daha takım sporlarında en başarılı branşın voleybol olduğunu gösterdiler..

16 Yaş altı kız milli takımı önce Balkan Şampiyonu ardından namağlup Avrupa Şampiyonu oldular. Kadın voleybolu için gelecekte umutlandırdılar.

A Kadın Milli takımı Dünya devlerinin yer aldığı eski adıyla Grand Prix yeni adıyla Voleybol Milletler Ligi’nde güzel maçlar çıkardı. Ancak ikinci kez üst üste dördüncü olarak kürsüye çıkamadı. Avrupa şampiyonası ve olimpiyat elemeleri öncesi iyi sınav verdiler. Avrupa Altın Ligi’nde şampiyon olan Efeler Slovenya’daki Challenger Cup’ta VNL’ye çıkmak için mücadele ettiler ancak terfi edemediler. 4. Olarak umutları gelecek seneye bıraktılar.

VNL’de ABD kadınlarda şampiyon olurken, Erkeklerde ise Rusya aynı başarıyı gösterdiler.

Balkanlarda takımlarımız üst düzeyde başarılarını sürdürdüler.

1960 ve 70’li yıllarda set almayı bırakın sayı aldığımız zaman bayram ettiğimiz Balkanlarda kasırga gibi estik.

U19 Kızlarda yine şampiyonluk kürsüsüne çıktık.

U17 erkeklerde ise bronz madalya aldık. Avrupa şampiyonasında ise 6’ncılıkla yetindik.

U20 genç kızlar Meksika’da mücadele etti. 4. olurken ikinci kez 4.lük kürsüsündeydi…

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Avrupa yapılan Gençlik oyunlarında da kürsüye çıktı kızlarımız ve U18’de bronz madalya aldılar.

Tüm emeği geçenleri kutluyorum.

Ancak bu başarıda payı olanları Türk voleybolunun üst basamaklarında, Sultanlar Ligi ve A Bayan Milli takımlarında da görmek istiyorum ki bu başarılar başarı olsun ve sevincimiz uzun sürsün.

Kısacası yukarıda anlattığımız gibi milli takımlar bazında çok başarılı bir ayı geride bıraktık. O nedenle bu sayımız milli, takımların haberleri ağırlıkta. Onlar başarılı olsunlar biz seve seve sayfalarımızda yer veririz…

Gelelim A Kadın milli takımına.

Çin’deki finallerde güzel maçlar çıkardılar. Ancak az farkla kaybettiler ve 4. Oldular. Sırada Olimpiyat elemeleri var yine Çin’de.. Almanya ile ilk maçı oynayacak ardından Çekya ve son olarak ev sahibi Çin ile karşılaşacaklar. Giovanni Guidetti  öenmli rakiplerinin Çin olduğunu ve Çin’i yenip japonya’ya gideceklerini belirterek iddiasını ortaya koydu medya ghününde.

Ardından  hazırlık maçları Gloria Cup’taki turnuva ve Ankara’ya hareket var.

..Sultanlar  İtalya’da hazırlık maçları yaptılar İtalya milli takımıyla bir maç kazandılar iki maç kaybettiler.

Takıma doğum nedeniyle voleybola ara veren Naz Aydemir Akyol da 3.pasör olarak katıldı.

Eda Erdem Dündar da kaptan ve orta oyuncu olarak yer alıyor. İki tecrübeli oyuncunun yer alması takıma güç kattı.  

Grup maçları Türkiye, Polonya, Macaristan, Slovakya da yani 4 ülkede oynanacak .. Biz A Grubu’nda mücadeleye başlayacağız. Şehrimiz: Ankara. Rakipler: Sırbistan, Bulgaristan, Fransa, Finlandiya, Yunanistan. Son Dünya Şampiyonu Sırbistan’ın grubumuzda olması keyfimizi kaçırsa da biz Şampiyonluk için sahaya çıkacağımızdan fazla fark etmiyor… .

Ancak grup birinciliği yarı final yolunda çok önemli. Gerçi evimizde oynayacağımız, seyircimizle bütünleşeceğimiz bir ortamda rakip güçlü olsa da şansımız olduğunu düşünüyoruz.

Voleybolumuzda ekonomik nedenlerle bazı küçülmeler yanında ligden çekilmeler olması üzdü. Erkeklerde yeniden Efeler Ligi’ne çıkan Beşiktaş’ın yine çekilme kararı hatta alt yapıların da dondurma kararı şok etkisi yaratırken üzdü. Üç büyük diye anılan bir kulübümüzün Fenerbahçe ve Galatasaray’ın olduğu yerde olmaması şaşırttı. Ayrıca Devlet “siz vergilerinizi bize vermeyin, amatör sporları destekleyin, yaşatın” diye yasa çıkarmasına rağmen bu kararı alması işin kolaycılığı olarak nitelendiriliyor. Yozgat Sordun takımının yer almasıyla uzaklardan bir katılım olması ise sevindirici taraftı. İnegöl Belediyesi antrenörün Fazıl demirci ile pasör Hüseyin ve bazı oyuncularını Bursa BBSK’ya kaptırmasına rağmen Efeler Ligi’nde 2019-2020 sezonunda mücadele edecek. Tokat Plevne de küçülmesine rağmen Efeler Ligi’ne devam dedi. İstanbul BBSK ise katılmak için TVF’ye parasını yatırdı ancak yeni yönetimin alacağı kararlar ve oluşacak bütçe bekleniyor. Ekrem İmamoğlu ekibinin süratli karar vermesi gerekiyor. Pek çok oyuncu kulüpten ayrıldı.

Kadınlarda  transferler ve çalışmalar devam ediyor. İstanbul’dan Vakıfbank, Eczacıbaşı VitrA, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, THY, Beylikdüzü, Yeşilyurt olmak üzere 8 takım var. Ankara’dan Kara Yolları, lige yeni çıkan PTT, Aydın BBSK, Bursa’dan ise Nilüfer Belediyesi diğer takımlar olarak bulunuyor. Kısaca Sultanlar Ligi İstanbul Ligi gibi… Çoğunluk maçlar ise Burhan felek Voleybol Salonu’nda oynanacak.

Sağlıcakla kalın

Yüzünüzden Gülme eksik olmasın.

 Not: Manşet Voleybolun Sesi dergisi 159. Ağustos sayısından alınmıştır.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Create AccountLog In Your Account