İnegöl Belediye Afyon'u Net ve Güzel bir Oyunla Yendi

Murat MESTAN (Bursa'nın Sesi)
12 Aralık 2016
596

İnegöl'de oynanan Efeler ligi maçında İnegöl Belediye Spor rakibi Afyon Belediye Yüntaş'ı  net ve güzel bir oyunla 3-0 yendi. Takım yapılarına baktığımızda İnegöl, Afyon'a göre bir adım önde gözüküyor. Kervin Pinerua'nın kaybından sonra Afyon takımı hem fizik hem de psikolojik olarak toparlanamamış. Bir takımda oyunu sürükleyen, sayı üreten oyuncu olmayınca maç kazanmakta zor olacaktır.

Birbirine yakın güçteki takımlarda böyle bir kayıp tüm dengeleri değiştirir. Köşe oyuncuları Willner, sert ama blok üstüne çıkabilecek bir oyuncu değil. Boş toplarda veya bloktan kaçırabildiği toplarda sert hücumlar yaptı. Ama bu maçta istediği kadar top da alamadı.

Servis karşılamada ise o kadar çok hata yaptı ki, setlerin en kritik sayılarında geri düşmelerine neden oldu. Ama Afyon takımının en iyi servis kullanan oyuncusu. Bazen kısa, bazen de sert smaç servislerle İnegöl'ü zora soktu.

Servis demişken, Afyon takımı Anıl ve Willner dışında çok kolay servis attı bu maç. Ligde rakibi zorlayacak servis atamazsanız, oyun kurmalarına izin verirseniz, ya bloğunuz ya da defansınız çok iyi olmalı. Bloktan seken topları bile oynayamadılar. Ancak son sette defansta seken topları oynadılar ve sete ortak oldular.

Özellikle de libero Ender, sağa-sola kaçan topları topladı ve sayı kazanıp öne geçtiler. Anıl pasör çaprazı olarak iki set oynadı. Bu zaman içinde karşısında gördüğü yüksek bloğa yapabileceği en akıllı oyunu oynayıp blok-aut yaptırdı. İlk iki set, Afyon çok servis kaçırdı ve İnegöl'ü çok rahatlattı.

Son set ise biraz daha kendine gelmiş bir Afyon ama çok geç. Bu set Anıl köşe oyuncusu olarak başladı,  Willner ise pasör çaprazı. Belki diğer setlere göre iki oyuncuda daha fazla iş yaptı hatta set sayısı atmalarına rağmen Klapwijk'in müthiş servisleri ile seti ve maçı verdiler. Mustafa, servis karşılamada biraz daha iyi ama hücumda hiç verimli olamadı. Aldığı topları ya bloğa vurdu ya da tokatlamak suretiyle rakip sahaya attı. Burak, pas atıldığı oranda var, karşısında İbrahim olduğu için fazla hücum da yapamadı. Eren, az top aldı, blokta daha iyi yer tutup ellerinden top sektirdi ve oyunda tutmaya çalıştılar.  Ropret ayarında Türkiye'de pasör var diye düşünüyorum.


Bu maç için görüntü böyleydi. Afyon takımına transfer şart ve motivasyon için de mutlaka profesyonel destek almaları gerekir. Lig zor bundan sonra onlar için. Her takım saldıracak artık onlara.
   İnegöl Belediye maça çok rahat başladı çünkü karşısında kolay servis atan bir takım buldu. Bu yüzden hücumlarda takım ve oyun kurmada Caner çok rahattı. Gazmend ve Bahov köşelerden blok üstünden top vurdular. Ortadan İbrahi̇m hem blokta hem de hücumda çok iyiydi. Onun servis turunda attığı servisler ile de takibi çökerttiler. Görkem blokta her zaman olduğu gibi zayıf kaldı ama hücum toplarını özelliklede biraz yüksek topları iyi değerlendirdi. Caner çok iyi oynadı. Tercihleri ve pas kalitesi çok iyiydi. Oyun içinde birkaç kötü pas olabilir ama genelde iyi bir maç çıkardı. Gazmend ve Bahov'un servise geldiklerinde biraz daha konsantre olmaya çalışmaları gerekir diye düşünüyorum.

Afyon'un aksine İnegöl serviste etkiliydi. Maçın özü servis attılar blok yaptılar maç kendisi geldi. Voleybol olarak sadece orta oyuncuların devrede olduğu zamanlarda güzel görüntüler vardı. İnegöl B. kazanılan iki sette de rakibini uyandırmadan tempolu oyunuyla kazandılar. İnegöl hak ettiği maçtan üç puan alarak yerini garantiledi. Rahat bir oyun oldu çünkü Afyon'un oyun kurabileceği servis karşılamayı yaptırmadılar..
 


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Create AccountLog In Your Account