BRAVO SULTANLAR

Enver BAĞLARBAŞI
15 Eylül 2021
28

BRAVO SULTANLAR

Merhaba Voleybol Dostları ..

 Eylül 184. Sayımızla yine karşınızdayız.. Voleybol dolu bir yazı geride bırakıyoruz.. Liglerin başlamasını heyecanla bekliyoruz..

Dergimizi keyifle yapıyoruz. Çünkü voleybolcularımız başarıdan başarıya koşuyorlar.. Önce Milletler Ligi (VNL) de devler arasından sıyrılıp kürsüye çıktılar bronz madalya aldılar. Ardından ertelenen Tokyo 2020 Olimpiyatları için Japonya’ya uçtular. Zorlu maçlar oynanırken Türkiye’nin voleybolu keyfetmesine neden oldular. Her galibiyetten sonra izleyenlerin, tv başında hop oturup hop kalkanların sayısı arttı. Çeyrek finale gruptan Çıkarken çok mutluyduk.. G. Kore’ye yenilmemiz üzdü ancak Olimpiyat 5. Olarak mutluyduk. Tarihimizdeki en iyi Olimpiyat derecemizdi.. G. Kore’ye yenilmeseydik belki madalya alırdık..

Ardından Avrupa Şampiyonası heyecanı başladı.. Her gün Türkiye maçları yayınlayan TRT ekranlarının başına geçiyordu.. Çünkü takım güzel oynuyor, sonuna kadar mücadele ediyor. Modern voleyboldan örnekler sunuyordu. Grup  maçlarına 3-1’lik  Romanya galibiyetiyle başladık. Ardından Ukrayna, İsveç,  Finlandiya ve Hollanda’yı 3-0 yenip gruptan lider çıktık.. Çeyrek Finalde rakip Polonya idi. Polonya’yı da yenip yarı finale Sırbistan karşısına çıktık. 2019’un rövanşı idi.. Rakip “Boşkoviçbol” oynuyor biz ise Voleybol oynuyorduk.. Ama bu maçta hesaplar şaştı.. Giovanni Guidetti ve takımımız Boşkoviç’i durdurmakta zorlanırken Maja’nın iyi pas organizasyonuna milli takımı bırakan Rasiç’in de iyi oyunuyla 3-1 yenilerek final şansını başka deyişle Şampiyonluk umudunu yitirdik bir kez daha. Finale Sırbistan ve Hollanda’yı yenen İtalya çıktı. Biz 3-0 yendiğimiz Hollanda ile Bronz madalya mücadelesi verdik. Ve kazanarak kürsüye çıkıp bayrağımızı dalgalandırdık.. Ben voleybola 40 yılını veren bir gazeteci olarak üzgünüm 3 ve ikincilikleri gördüm artık şampiyon oluruz diyordum çünkü en iyi takım oyununu biz oynarız diyordum. Fakat bençten gelen yardım yetersiz kaldı.. Gözler Naz ve Kübra’yı aradı..  Bizim yorduğumuz Sırbistan’ı İtalya özellikle son sette çok rahat yenerek Şampiyon oldu.. Ancak İtalyanlarda Afrika kökenli Ogenu ve Silla olmasa Şampiyon zor olurdu.. Yani gerekli takviyeyi tapmıştı İtalyanlar.. Uzun vadedeki hesaplar tutmuştu.. 2019’da olduğu gibi Ev sahibi yine şampiyonluğu misafire kaptırmıştı. 12019’da biz 2021’de ise Sırplar üzüldü kaçan şampiyonluğa..

Ben emeği geçen tüm sporcu ve teknik ekibe, TVF yöneticilerine voleybolu Türkiye’ye sevdirdikleri için çok teşekkür ediyorum.. Durmak yok yeni starlar yetiştirmeye, kürsüden inmemeye ama şampiyonluk kovalamaya devam.

Efeler de hızlı başladı. Avrupa Golden Ligde iki yıl üst üste şampiyon olan Efeler Avrupa Şampiyonası’na yani daha üst şampiyonaya hızlı başladı.. Tokyo 2020 Olimpiyatları Gümüş madalyalı Rusya’yı 3-1 yendikten sonra, İspanya  ve Kuzey Makedonya’yı de geçti ve gruptan çıkmayı, ilk 16 takım arasına katılmayı garantiledi. Şimdi voleybolseverler Efelerin heyecanını yaşıyorlar. Gelecek Ekim sayımızda da Efelerin başarısın daha geniş şekilde ele alacağız.

Bir önceki sayımız Olimpiyat sayısı idi Eylül sayınız ise Avrupa Şampiyonası sayısı oldu.. Ne mutlu bizlere böyle bir dergi çıkıyor 16 yıldır en geniş şekilde yer verip gelecek nesillere bu güzellikleri yansıtabiliyoruz.

Manşet Voleybol un sesinde tabii kulüplerimizden haberleri vermeye devam ettik. Yazarlarımız Alev Anakök ve Bülent Meriç’te yarım asırlık voleybol sevdasıyla Sultanların başarısın ele aldı..

NOT: Manşet Voleybolun Sesi dergisi Eylül 184. sayısından alınmıştır 


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Create AccountLog In Your Account